Protezy zębowe mają za zadanie zastępować brakujące zęby.
Protezy odtwarzają zniszczone części zębów i funkcje jamy ustnej (żucie, mowa) i wygląd twarzy. Każda nawet pojedyncza luka stwarza bowiem zagrożenie dla sąsiadujących z nią zębów. Mają one tendencję do pochylania się, a nawet przesuwania w kierunku wolnej przestrzeni.
By uzupełnienia protetyczne spełniały wymagania estetyki, należy wziąć pod uwagę różne kryteria. Najważniejsze jednak jest, aby odtworzone zęby były w naturalnych proporcjach i ich ustawienie było proporcjonalne w stosunku do dziąseł, warg i twarzy.
Wśród protez zębowych wyróżniamy dwie zasadnicze grupy:
Protezy stałe: są to uzupełnienia trwale umocowane na zębach własnych pacjenta, najczęściej za pomocą cementów. Do protez stałych należą: wkłady koronowe i koronowo – korzeniowe, korony i mosty protetyczne.
Protezy ruchome: to uzupełnienia wprowadzane do jamy ustnej i wyjmowane z niej przez pacjenta. Są to: protezy szkieletowe, protezy nakładowe, częściowe i całkowite protezy osiadające.
Po pewnym okresie czasu proteza wymaga dopasowania, ponownego wykonania ze względu na normalne zużycie. Z wiekiem następują naturalne zmiany w obrębie jamy ustnej. Zmiany te powodują obluzowanie protez, co utrudnia przeżuwanie i może powodować podrażnienie dziąseł. Należy zgłaszać się do dentysty na kontrolę, co najmniej raz w roku.
Wskazówki dotyczące używania protez zębowych:
W naszej przychodni każda praca protetyczna jest indywidualnie dostosowana do potrzeb pacjenta. Na podstawie szczegółowej analizy każdego przypadku omawiany jest przebieg leczenia. Na każdym etapie leczenia staramy się, aby zastosowane materiały protetyczne były optymalnie dobrane, zapewniając tym samym pozytywne i najtrwalsze z możliwych rezultatów.
Wypełnij formularz kontaktowy lub skontaktuj się z nami telefonicznie.
Katowice: 32 253 81 03
Żory: 32 434 55 18